Topic “My Future Profession - Dental Laboratory Technician”
Занятие №14
Дата : 25.04.2023
Дисциплина: ОГСЭ.03 Иностранный язык
Преподаватель: Раевская Е.С.
Курс: 1
Группа: 111
Тема : Моя будущая профессия. Числительные в английском языке.
Количество часов: 2.
Цели занятия:
Дидактические цели:
Ø познакомиться с тематической лексикой;
Ø проконтролировать усвоения лексических единиц и употребление их в речи;
Ø уметь использовать новую лексику при выполнении упражнений;
Ø овладеть навыками чтения текста с частичным извлечением информации;
Ø обучить и развить иноязычные коммуникативные компетенции;
Развивающие цели:
Ø развивать умения обучающихся обобщать полученные знания;
Ø развивать внимательность, наблюдательность и уметь выделять главное;
Ø развивать умения грамотно, четко и точно выражать мысли;
Ø способствовать развитию логического мышления.
Воспитательные цели:
Ø воспитывать положительный интерес к иностранному языку;
Ø развивать память, логику, лингвистическое мышление и культуру речи обучающихся;
Ø развивать кругозор обучающихся;
Ø стимулировать интерес к изучению иностранного языка;
Ø воспитывать понимание важности владения иностранным языком;
Ø формировать понимание языка как способ общения.
ХОД ЗАНЯТИЯ:
1. Организация занятия: приветствие, положительный настрой на работу и сотрудничество, проверка отсутствующих, введение студентов в языковую среду, создание благоприятной атмосферы.
2. Объявление темы и плана занятия.
3. Мотивация учебной деятельности: Для формирования коммуникативной компетенции очень важно пополнять словарный запас новой лексикой, изучать новые темы, читать и переводить различные тексты.
4. Проверка домашнего задания: знание лексики с помощью устного опроса.
5. Преподавание нового материала. Работа с материалом по теме занятия.
5.1. Знакомство с новой лексикой по теме. Выписать и выучить незнакомую лексику из приложения 1.
5.2. Текст для чтения в приложении 1.
5.3. Выполнение всех упражнений из приложения 1 письменно.
7. Закрепление и проверка качества усвоения нового материала.
7. Подведение итогов занятия.
7.1. Выставление оценок.
8. Домашнее задание: выучить лексику к занятию.
Приложение 1
Topic “My Future Profession - Dental Laboratory Technician”
Exercise 1. Translate the active vocabulary from English into Russian:
dental laboratory technician to make to fix dental appliances oral health to create bridge crown denture to repair to make adjustments to specialize in complete dentures ceramics dental laboratory to perform | partial design and survey technician responsibility to bake porcelain metal framework porcelain furnaces to build/shape wax teeth to fabricate/alter/repair dental devices to test appliances occlusion to polish surfaces workbench well-ventilated well-lit to recognize very fine color shadings/shape variations implant |
Exercise 2. Read and translate the text.
Text: “Dental Laboratory Technicians - Career Information”
Dental Laboratory Technicians - Career Information
Dental laboratory technicians make or fix dental appliances to help dental patients achieve better oral health or improved oral functioning. A technician could create anything from bridges to crowns or dentures, as requested by a dentist, but also repair these items or make adjustments.
Often, they learn their skills on the job, but may be able to specialize in crowns and bridges, complete dentures, ceramics, or other related areas. While they need to be able to work with their hands, they also need to know how to use various types of technologies and equipment to create the needed appliances.
Expectations vary based on the size of the dental laboratory. In some laboratories, a dental technician performs every stage of the procedure, while in others they perform just a few steps or processes, which may lead them to specialization.
For this reason, there are many different job titles available for dental laboratory technicians, some of which include dental ceramist, dental technician, denture technician, porcelain technician, partial design and survey technician, or crown and bridge dental lab technician.
Exercise 3. Quote the sentences in which the following word and word combinations are used in the text:
to help dental patients, to create anything from bridges to crowns or dentures, to specialize in, to work with their hands, to perform every stage of the procedure, different job titles, have their own workbenches, to recognize very fine color shadings, to face certain health risks.