Тема: “ Українська мова – наш скарб ”

 

Виховна година з української мови для

1 – В класу на тему:

 

Вчитель: Н.Г.Бєлова

Тема: “ Українська мова – наш скарб ”

Мета: Формування розуміння того, що українська мова – наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна;

розширювати знання про красу і багатство української мови;

виховувати любов до рідної мови, бажання розмовляти рідною мовою.

Обладнання: тема, ілюстрації, віршики, жетончики, підручники з української мови для 1 – го класу.

Форма проведення: бесіда з елементами гри.

 

Хід заняття

I. Організаційна частина

1 Привітання:

Ось лунає вже дзвінок,

Всіх вас кличе на урок.

Тільки чути: “Дзень - дзелень”

Добрий день вам, діти!

2 Перевірка готовності:

Нумо, гляньте всі швиденько,

Чи на партах в вас чистенько?

Кожен з вас приготувався,

На перерві постарався.

Зараз сядуть всі дівчата,

А за ними і хлоп’ята.

Сядьте діти тихо – тихо

Покладіть на парти руки,

Оченята всі на нас

І уважні зараз будьте!

 

 

II. Підготовча частина

1. Повідомлення теми і мети:

- Діти, сьогодні ми з вами поговоримо про українську мову, адже “Українська мова – наш скарб!”

2. Вступне слово:

- Любов до рідної мови починається ще з колиски, з маминої пісні. Бо в ній – материнська любов і ласка, світ добра, краси і справедливості. Наш народ багатий на народні ігри зі співаночками, на вірші, загадки, скоромовки, смішинки, на танці та пісні.

III. Основна частина

1. Вступна бесіда:

Рідна мова в рідній школі!

Що бринить нам чарівніше?

Що нам ближче і миліше,

І дорожче в час недолі?

Рідна мова! Рідна мова!

Що в єдине нас злива,

Перші матері слова,

Перша пісня колискова!

- Про що цей вірш?

- Що сказано про мову?

- Як розумієте вираз – «…перші матері слова, перша пісня колискова...»

2. Загадки

- А зараз, діти, давайте трошки повідгадуємо загадок!

Серед літа біля липки

Виграють сопілки, скрипки.

Це не скрипка, не сопілка,

То медок збирають … (бджілки)

- Що ви знаєте про бджілок?

- Чим корисні бджілки?

 

Диба – диба у лісок,

Кожушок із голочок.

На нім яблучка, грибочки,

Золотистії листочки. (Їжачок)

- Де живе їжачок?

- Що він їсть?

 

Пошкребуться тут і там,

Кішці спокою не дам.

Зледачіли б кішки

Без малої … (мишки)

 

- Які слова допомогли відгадати?

 

До пухнастого хвоста

Личить шубка їй руда.

Як рушає полювати.

Не виходить зайчик з хати. (Лисичка)

 

- В яких казках зустрічається лисичка?

- Молодці, діти, добре повідгадували загадки!

3. Прослуховування української пісні.

- Українська пісня! Хто не був зачарований нею? Вона натхненна, мелодійна, безмежна широтою і красою образів.

- А зараз закрийте свої оченята і прослухайте цю пісню!

(лунає пісня – М. Катричко «Рідна мова!»)

- Про що ця пісня?

- Що ви собі уявляли коли слухали пісню?

4. Гра «Хто чия мама»

(на дошці причеплені картинки домашніх тваринок, це – коза і козеня, свиня і поросятко, курка і курчатко, кобила і лоша, корова і теля, малюки розміщені по всій дошці. Діти повинні знайти правильні пари – маму і її дитя). Зачитуємо віршик про кожну пару.

Коза і козенятко

Козенятко зветься Ко.

Дуже любить молоко.

І щодня питає в мами:

«Коли буду я з рогами?»

А коза йому говорить:

«Уже скоро! Уже скоро!»

Свиня і порося

Поросятко любить дуже

Поблукати по калюжах.

Мама – Льохі – каже: «Синку,

Ти брудний, неначе свинка!»

Поросятко вухом трусить:

«я ж такий, як ти.

Курка і курча

У маленького курчатки

Червоненькі чапки – лапки

І жовтенькі малі крила,

Що не мають іще сили.

Мама–курка – його любить –

У травичці не загубить.

Кобила і лоша

«Іго-го! – лоша ірже, –

Мама бігать вчить мене,

Біля мене ніч ночує,

Молоком своїм годує,

Щоб я мала таку силу,

Як матусеньки – кобили».

Корова і теля

У маленького теляти

Є ласкава й добра мати.

І телятко на матусю

Ніжно каже6 2Му – мамуся».

Мама гарна і здорова.

Називається – корова.

5.Робота з підручником

- Діти, подивіться хто до нас сьогодні завітав. Це ж книжка для 1-го класу «Українська мова» і напевне вона хоче вам дещо сказати. Давайте послухаємо її:

- Я, підручник для 1-го класу з української мови. І ось, що хочу вам сказати:

Яка ж багата рідна мова!

Увесь чарівний світ у ній!

Вона барвиста і чудова,

І нищити її не смій!

Вона про все тобі розкаже,

Чарівних слів тебе навчить,

Усе розкриє і покаже,

Як правильно у світі жить.

В ній стільки слів,

Що й не збагнути!

І приказок, і порівнянь.

А мову знаючи, здобути

Ти можеш просто

Безліч знань!

- Ну що, діти, послухаємо книжку?

- Добре, молодці!

IV. Заключна частина

1. Підсумок виховної години

- Про що ми сьогодні говорили?

- Що нового ви дізналися?

- Якою є мова?

2. Прощання

- Дякуємо за увагу! До побачення!