Контрольний письмовий переказ тексту з різними типами мовлення

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Національний педагогічний університет імені М. П.Драгоманова

Інститут української філології

Кафедра методики викладання української мови та літератури

 

Контрольний письмовий переказ тексту з різними типами мовлення

 

 

План – конспект уроку

з української мови

для 6 класу

студентки 302-уа групи

Глуховської Людмили

 

Київ – 2012

Тема: Контрольний письмовий переказ тексту з різними типами мовлення.

Мета: - розвивати вміння сприймати, розуміти та запам’ятовувати почуте;

- оцінювати текст з погляду його змісту, форми і мовного оформлення;

- удосконалювати вміння визначати тему та головну думку твору, з’ясовувати покладений в основу тип мовлення та допоміжних типів мовлення;

- з’ясувати рівень сформованості в учнів основних текстотворчих умінь, граматичних і орфографічних навичок;

- розвивати культуру писемного мовлення, мислення;

- сприяти збагаченню словника, удосконалювати навички самостійної роботи.

Тип уроку: урок контрольного письмового переказу з різними типами мовлення.

Обладнання: підручник.

Структура уроку:

Назва етапу Методи та прийоми Час
1. Повідомлення теми та мети. Мотивація навчальної діяльності Розповідь 2 хв
2. Підготовка до написання переказу Бесіда 5 хв
3. Читання вчителем переказу Метод вправ 8 хв
4. Робота над переказом Самостійна робота учнів, бесіда 25 хв
5. Підсумок уроку Розповідь 3 хв
6. Повідомлення домашнього завдання Інструктаж 2 хв

 

Хід уроку:

1. Повідомлення теми та мети. Мотивація навчальної діяльності.

2. Підготовка до написання переказу.

§ Дайте визначення тексту. Назвіть основні ознаки тексту (Текст - це група речень, які зв'язані між собою за змістом і об’єднані спільною думкою. Речення в тексті розташовані у послідовності, необхідній для розкриття теми. Ознаки тексту: задум (основна думка), зв’язність, завершеність ).

§ Дайте визначення переказу. Назвіть види переказів (Переказ - сприйняття і передача тексту із збереженням його мікротем. Види переказів: докладний, стислий, вибірковий).

§ Які вам відомі стилі мовлення? (Художній, публіцистичний, науковий, офіційно-діловий)

3. Читання вчителем переказу.

Художник Васильківський

Гуркоче колесами по рейках поїзд. Пропливають назад зелені ялини, білокорі берези. Сергій Васильківський примружує очі, міркує.

Роки його навчання минули. Йому вже за тридцять. Шевченко в його віці вже був автором «Кобзаря», Рафаель уже написав «Сікстинську мадонну». Час і йому показати, на що здатний.

У чому сенс життя людини? Не вперше міркує над цим питанням художник, і сам собі відповідає: «Сенс життя у повноті щастя». А сповна щасливим можна бути тоді, коли живеш на повну силу, багато знаєш, вмієш і можеш. Щасливий той, хто кожен свій помисел і всі діла спрямовує на добро. А художник має стверджувати добро своїми картинами.

Доля українського народу склалася так, що пісня завжди була для нього і закликом до боротьби, і сльозою в горі, і заповітом нащадкам. Українські пісні – це українська історія. У них є все: найтонші відтінки почуттів, хвилювання, страждання, радощі.

Пісні – душа народу. А живопис – також сплеск душі. На думку художника, однією з найголовніших особливостей українського живопису має бути пісенність. Пісенність має виявлятися в барвах і лініях.

Як же хочеться в барвах відтворити природу рідної України! Як хочеться зробити картину живописною піснею свого народу!

Отже, треба негайно братися за роботу. Як же хочеться, щоб Україна назвала його своїм сином і співцем!

За М. Безхутрим; 200 сл.

Словничок:

Гуркотіти, рейки, «Кобзар» Шевченка, Рафаель «Сікстинська Мадонна», живопис, пісенність, співець.

4. Робота над переказом.

Дайте відповіді на запитання:

· Визначте тему тексту (Роздуми Васильківського про сенс життя людини та роль щастя у ньому).

· Визначте стиль тексту (Публіцистичний).

Завдання 1: Дібрати синоніми до слів: сенс (значення, зміст), нащадок (потомок, спадкоємець), барва (колір).

Завдання 2: На основі прослуханого тексту діти колективно складають складний план.

Орієнтовний план:

І. Гуркоче поїзд.

ІІ. Час і художникові показати, на що він здатний.

ІІІ. У чому сенс людського життя.

1. Смисл життя – у його повноті.

2. Щасливий той, чиї діла й помисли спрямовані на добро.

3. Художник стверджує добро картинами.

ІV. Пісня для українців – усе.

V. Живопис є сплеском душі.

VI. Як хочеться зробити піснею картину!

VII. Прагнення стати співцем України.

Вчитель повторно читає текст, після чого учні починають працювати над переказом на чернетках.

5. Підсумок уроку.

Сподіваюся, що зміст переказу, який ми сьогодні написали, пробудить у вас патріотизм та любов до мистецтва рідної країни.

6. Повідомлення домашнього завдання.

Закінчити роботу, розпочату на уроці, та оформити переказ у чистовик.

Список використаної літератури:

1. Глазова О. П., Кузнєцов Ю. Б. Уроки рідної мови в 6 класі: Орієнтов. календ.-темат. планув. Плани-конспекти уроків до підр. «Рідна мова. 6 кл.». Тематичний контроль: Посіб. Для вчителя. – К.: Видавництво «ОСВІТА УКРАЇНИ», 2006. – 432 с.

2. Українська (рідна) мова 5–12 класи: Програма для загальноосвітніх навчальних закладів/ автори Г. Т. Шелехова, В. І. Тихоша, А. М. Корольчук та ін. / За ред. Л.В. Скуратівського. – К.; Ірпінь: Перун, 2005. – 176 с.