ТЕМА. Речення з кількома рядами однорідних членів

МЕТА:ознайомити учнів з поняттям про речення з кількома рядами однорідних членів, сформувати вміння знаходити однорідні члени, різні ряди однорідних, правильно розставляти розділові знаки та інтонувати речення з однорідними членами; розвивати творчі вміння складати речення з однорідними членами та використовувати їх в усному та писемному мовленні, навчити моделювати схеми речень з однорідними членами; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти естетичному розвиткові особистості восьмикласників засобами краси природних надбань.

ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань

ОБЛАДНАННЯ: підручник Глазова О.П. «Українська мова» 8 клас, таблиця, проектор

Хід уроку

І. Організаційний момент

2. Лексична розминка

Виправ помилки в реченні

Лист написаний синіми чорнилами. Скрізь була розставлена мебель. Хиляться до лану золоті колосся.

Від духмяних пахощів сіна у мене, сидячи на вулиці, розболілась голова. Через різку біль він схилив голову.

«Запрошують художні засоби»

- Працюємо з останнім реченням. У кого і від чого може боліти голова. Спробуйте поринути у світ казки. Використайте однорідні члени , поясніть розділові знаки, необхідні у ваших реченнях.

3.Перевірка домашнього завдання

- Які члени речення називають однорідними?
- Які однорідні члени речення називають поширеними? Непоширеними?
- Які є типи зв’язку між однорідними членами?

ПОЗМАГАЙТЕСЯ! (Завдання проектується або записується на дошці). Хто швидше «збере» слова в речення з однорідними членами і правильно розставить відповідні розділові знаки? Починайте зі слів, які записано першими.
1. При березі, у діток, пробігала, про літо, вода, тихім, купальне, питала (За П. Мовчаном).
2. Спасибі Вам, тепло, ночі, і довгі, мамо, за Ваше, недоспані (За Д. Луценком).


Вправа з ключем. (Завдання проектується)Випишіть спочатку ті сполучення,у яких між однорідними не треба ставити коми, потім ті, у яких треба.

І сміливі й боязкі, як батьки так і діти, охлялий чи хворий, чи сто чи двісті, добре або погано, і ми і ви, очі та вуха, не тільки свої а й чужі, і поле і ліс, один а не два, чесно й відверто, то сніг то дощ, і дивно і лячно, і сміх і гріх, мороз чи відлига, ні охоти ні бажання.

Підкресліть другу букву у кожному першому однорідному членові. З цих букв прочитаєте закінчення мудрої поради американського соціолога Дейла Карнегі: «Даруймо людям те, що…»

Побудувати усне висловлювання – трактування поради Карнегі.

Чи погоджуєтеся ви з цією думкою,аргументуйте свою точку зору.

3.Актуалізація знань.