Де Роп1, Роп0- відповідно рівень організації праці у звітному та базовому періоді.

Задачі до 2 модуля

з економіки праці

 

Задача 1

Змінна норма виробітку становить 870 операцій. Визначити як вона зміниться, якщо норму часу на одну операцію буде скорочено з 0,7 хв. до 0,5 хв. Вказати залежність між нормою виробітку і нормою часу.

Розв’язок:

Між зміною норми виробітку і норми часу існує залежність:

У = (100*Х) / (100-Х)

Де У – процент зростання норми виробітку;

Х – процент зниження норми часу.

Х=(0,7-0,5)/0,7*100% = 28,57%

Тоді процент зростання норми виробітку:

У = 100*Х / 100-Х = 100*28,57 / (100-28,57) = 2857 / 71,43 = 39,99 %

Норма виробітку зросте на 39,99% ,тобто на таку кількість операцій = 870*39,99%/100% = 347,9 операцій

Норма виробітку становитиме = 870+347,9 = 1217,9 операцій

 

Задача 2

Визначте норму часу на партію деталей і на одну деталь, якщо

на виробництво 1 деталі затрати часу є наступними:

основний час – 7 хв,

допоміжний час – 1,7 хв,

час обслуговування – 0,5 хв,

час на відпочинок – 0,28 хв.

Час підготовчо-завершальної роботи на партію деталей 54 шт. – 30 хв.

Розв’язок:

Норма часу Нч – це кількість робочого часу, об’єктивно потрібного для виконання конкретної роботи (операції) за певних організаційно-технічних умов;

На партію деталей Нч = (7+1,7+0,5+0,28)*54 +30 = 511,92 + 30 = 541,92 (хв)

На одну деталь Нч = 541,92 / 54 = 10,04 (хв)

 

Задача 3

Визначте рівень виконання норм виробітку, якщо працівник за місяць виготовив:

Деталей «А» 125 шт.за норми часу 1,4 нормо-год.на деталь;

Деталей «Б» 15 шт.за норми часу 2,6 нормо-год.на деталь;

Деталей «В» 205 шт.за норми часу 0,9 нормо-год.на деталь;

Відпрацьовано 23 робочі зміни, тривалість зміни – 8 годин.

Розв’язок:

1). Для деталі «А» Нв = Тзм/Нч = 23*8 / 1,4 = 131 деталі

Рівень виконання норм = 125/131*100% = 95,4%

2). Для деталі «А» Нв = Тзм/Нч = 23*8 / 2,6 = 71 деталі

Рівень виконання норм = 15/71*100% = 21,13%

3). Для деталі «А» Нв = Тзм/Нч = 23*8 / 0,9 = 204 деталі

Рівень виконання норм = 205/204*100% = 100,5%

 

Задача 4

Величина сукупного потенційного фонду робочого часу у минулому році склала 2658 тис. людино-годин, а у звітному році - 2764 тис. людино-годин. Використаний фонд робочого часу склав у минулому році 2115,6 тис. людино-годин, а у звітному році - 2266,5 тис. людино-годин. Визначити як підвищилася продуктивність праці за рахунок зміни організації праці.

Розв’язок:

Зміна продуктивності праці у зв’язку із зміною рівня організації праці (∆ППроп%) визначається наступним чином:

∆ППроп%=((Роп1/ Роп0)*100%) – 100%

Де Роп1, Роп0- відповідно рівень організації праці у звітному та базовому періоді.

Роп0 = ФЧРвикористаний0 / ФЧРпоточний0 = 2115,6 / 2658 = 0,796

Роп1 = ФЧРвикористаний1 / ФЧРпоточний1 = 2266,5 / 2764 = 0,820

∆ППроп%= ((0,820 / 0,796) *100%) – 100% = 3,02%

Отже, відбувся ріст ПП на 3,02%

Задача 5

Розрахувати величину сукупного потенційного фонду робочого часу, якщо середньооблікова чисельність працівників - 820 осіб, календарних днів у році - 365. Тривалість зміни - 8 годин. Вихідних і святкових днів - 106, професійні відпустки - 14 днів у перерахунку на 8 годин. Інші неявки - 3 дні. Простої за зміни - 16250 годин.

Розв’язок:

Потенційний фонд робочого часу (ФРЧпот ):

ФРЧпот= ФРЧкал. – Весь запланований неробочий час = ФРЧкалендарний – Чис * (Днеробочі + Днеявочні ) * Тзм - Твзм ;

1). ФРЧкал. = Чс * Дкал* Тзм = 820*365*8 = 2394400 год

Де Тзм – тривалість зміни

Твзм – заплановані затрати часу протягом змін у році.

2). ФРЧпот = 2394400 – 820*(106+14)*8 – 16250 = 1590950 год

Задача 6

На підприємстві, де працюють 530 працівників, здійснювалися заходи, які сприяли зростанню річної продуктивності праці на 14%. За рахунок цього було скорочено чисельність працівників при незмінному обсязі випущеної продукції. Розрахувати економічну ефективність заходів по підвищенню продуктивності праці, якщо заробітна плата одного працівника складає в рік 6,0 тис. грн.; відсоток відрахувань на соціальне страхування – 4,4%: поточні витрати - 85 тис.грн.; капітальні затрати - 350 тис.грн.. коефіцієнт економічної ефективності капітальних затрат – 0,15.

Розв’язок:

Економічна ефективність заходів організації праці:

Ее = Есв – ПВ – Кекз * КЗ; де Есв – економія собівартості (річна) за рахунок впровадження заходів організації праці, ПВ - поточні ви-ти, Кекс – коефіцієнт економічної ефективності, КЗ – капітальні затрати по впровадженню заходів організації праці.

Есв = Ечис.*ЗП*(1+Всс% / 100%), де Ечис – економія чисельності працівників, ЗП – річна зароб.плата одного працівника; Всс% - відсоток відрахувань на соціальне страхування.

Ечис = Ч0 – (Ч0 / (П1/П0)) = 530-(530/1,14) = 530-464,91 = 65,09 (осіб)

Есв = 65,09 * 6 * (1+4,4/100%) = 407,72 (тис.грн.)

Ее = 407,72 – 85-350*0,15 407,72-85-52,5=270,22 (тис.грн.)

Задача 7

Тарифний фонд оплати праці по підприємству у плановому році повинен складати 400 тис. грн. Крім того, передбачено ряд доплат:

по преміальних системах - 42 тис. грн.;

за роботу в нічні зміни - 1200 грн.;

бригадирам за керівництво бригадою - 820 грн.;

чергові відпустки -38 тис. грн.;и

виконання державних обов'язків - 700 грн.

Визначити годинний, денний і річний фонди оплати праці по підприємству.

Розв’язок

ФОПрічний = ∑доплат +∑ФОПтариф = 42+1,2+0,82+38+0,7+400 = 482,72 (тис.грн.)

ФОПденний = ФОПрічний / (ФРЧкал - Дсвят - Двих) = 482,72 / (365-9-104) = 482,72/252 = 1,96 (тис.грн.)

Де ФРЧкал = 365 дн.

Дсвят = 9дн.

Двих = 365/7*2 =104 дн.

ФОПгод = ФОПденний / Тзм = 1,96/8 = 0,245 (тис.грн) = 245 (грн)

Задача 8.

Виробіток на 1 робітника в базисному році по підприємству склав 39,3 тис. грн.

На плановий рік валова продукція передбачається у сумі 51,62 млн. грн., середньооблікова чисельність ПВП - 1250 чол.

Визначити плановий ріст продуктивності праці у % порівняно і базисним періодом.

Розв’язок:

1) Виробіток у базисному періоді склав 39,3 тис.грн. Знайдемо виробіток у плановому періоді: Виробіток (ППпл) = Qпл / Чпл = 51,62 млн. грн. / 1250 чол. = 0,041296 млн.грн. = 41,296 тис.грн.

2) Ріст продуктивності праці = ППпл / ППб * 100% - 100% = 41,296 / 39,3 * 100% -100% = 5,08%