Тема: Ісаак Дунаєвський — класик радянської опе­рети.

Мета. Познайомити учнів із творчістю І. Дунаєвсько­го в жанрі оперети на прикладах «Пісні про Оде­су» та сцени знайомства з оперети «Біла акація». Поглибити знання про творчість І. Дунаєвського. З'ясувати значення поняття «оперета» («музич­на комедія», «мюзикл»). Формувати образно-асо­ціативне мислення та вокально-хорові навички, інтерес до жанру оперети й творчості І. Дунаєв­ського, української народної пісні. Виховувати естетичний смак учнів.

Музичний Матеріал: І. Дунаєвський. «Пісня про Одесу» та сцена зна­йомства з

оперети «Біла акація» (слухання); укра­їнська народна пісня «Чом ти не прийшов» (розу­чування).

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Обладнання: музичні інструменти (баян, акордеон, фортепі­ано), темброво-шумова інструменти, магніто­фон (музичний центр, DVD, комп'ютер), нот­на дошка, портрет композитора І. Дунаєвського, репродукція-фото пам'ятника в м. Одесі, підруч­ники «Музичне мистецтво», 8 кл. (О. В. Волоши­на, А. В. Левченко, О. В. Мільченко), «Музичне мистецтво», 8 кл. (Г. М. Макаренко, Т. О. Наземнова, Н. І. Міщенко, Л. О. Дорогань, Ю. О. Очаковська), «Вчимося співати», 7-8 кл. (М; К. Яскулко).

 

ХІД УРОКУ

1. Організаційний етап уроку.

Вхід учнів до класу (кабінету) під звучання «Карамболіни» з II дії оперети «Фіалка Монмартра» І. Кальмана.

2. Актуалізація музичних вражень, опорних знань учнів.

· Чому Імре Кальмана називають «Пуччині в опереті»?

· Які риси авторського стилю І. Кальмана втілені в «Карамбо­ліні» — фрагменті оперети «Фіалка Монмартра»?

· Як ви думаєте, чому композитора Імре Кальмана називають ще й корифеєм «неовіденеької» оперети?

· Що ви знаєте про історію виникнення та становлення жан­ру оперети?

3. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Оперета як жанр перейшла кордони й утвердилася на росій­ській, українській сцені в 60-х роках XIX ст.

На початку XX ст. засновниками жанру радянської опере­ти стали композитори Ісаак Дунаєвський та Микола Стрельников.

У попередніх класах ви вже мали нагоду познайомитися з основ­ними подіями життєвого й творчого шляху Ісаака Дунаєвського, піснею з кінофільму «Веселі хлоп'ята» та увертюрою й пісенькою капітана із кінофільму «Діти капітана Гранта» . Ці кінофільми по­ряд з іншими фільмами («Волга-Волга», «Цирк») з музикою І. Ду­наєвського вплинули на створення перших радянських оперет — « Золота долина », « Вільний вітер », «Біла акація ».

Сьогодні ми послухаємо фрагменти останньої, свого роду «лебединої пісні» ком­позитора — оперети «Біла акація», яку за­вершив К. Молчанов.

4. Слухання «Пісні про Одесу» та сцени знайомства з оперети «Біла акація»і. Дунаєвського.

Розгляньте репродукцію-фото одного з пам'ятників у м. Одесі. На честь кого він установлений?

Якби ви були композитором, то яку б пісню написали?

Послухайте, у чому полягає сюжет оперети ?

Дія оперети відбувається в Одесі. Її головні герої — моряки ки­тобійної флотилії «Салют» та мешканці міста. «Пісню про Одесу» співає в І дії одна з головних героїнь оперети Тоня Чумакова. У тій-таки дії розгортається весела й дотепна сцена невдалого знайом­ства моряків з іншою героїнею — Ларисою.

· Яку характеристику образному змісту та звучанню фраг­ментів з оперети ви можете дати?

· У чому полягають особливості. будови та драматургії опе­рети?

· Порівняйте дві оперети: «Біла акація» та «Фіалка Монмар­тра»

· Чим схожій чим відрізняються композиторські стилі І. Каль­мана й І. Дунаєвського?

· Яка відмінність є у характері звучання фрагментів з оперет цих композиторів?

5. Розучування української народної пісні «Чом ти не прийшов».

При розучуванні слід звернути увагу на текст пісні, виразність виконання.

Гра «Художник».

Уявіть, що кожен із вас — художник. У яких художніх обра­зах ви уявляєте цю пісню?

6. Підсумок уроку;

а) Запитання до учнів.

1. Яким є ваше враження від уроку та його музики?

2. У яких кольорах ви відтворили б музичну палітру уроку?

3. Які ще твори І. Дунаєвського ви знаєте (пісні, музику до кі­нофільмів тощо)?

4. У чому полягає схожість і відмінність основних рис твор­чості І. Кальмана та І. Дунаєвського (на прикладі фрагмен­тів їхніх оперет)?

5. Чи знайомі ви з творчістю Максима Дунаєвського — сина І. Дунаєвського? Музику до яких кінофільмів він написав? Які пісні ви можете згадати, виконати? (Виконання пісні «Кольорові сни» М. Дунаєвського.)

Учитель. Більшість сюжетів оперет Дунаєвського були побу­довані тільки на темах сучасності, а музика відповідала стилю, ін­тонаціям та ритмам,масової молодіжної пісні. У його творах по­ряд із ліричними пісенними темами зазвучали популярні на той час пісні-марші, пісні-лозунги, пісні-плакати.

б) Оцінювання музично:творчої діяльності учнів на уроці.

8. Домашнє завдання.

Обміркувати та зробити власні висновки про творчість Ісаака Дунаєвського . Написати коротке есе « Ваше ставлення до творчості композитора»

В есе вказати чим вам подобається творчість композитора?

Які твори справили на вас враження?

Проаналізувати один з обраних творів ( вказати темп, лад , особливості засобів музичноївиразності)

9.Вихід учнів із класу (кабінету) під звучання «Пісні про Одесу» і. Дунаєвського.