Раніше в процесі еволюції виникла гуморальна регуляція


Регуляторні системи організму людини.

Мета.
Освітня. Продовжити знайомити учнів з фізіологічними та функціональними системами організму людини; особливу увагу звернути на регуляції функцій та регуляторні системи організму; формувати уявлення про організм як цілісну саморегулювальну систему.
Розвиваюча. Розвивати уміння виділяти головне у матеріалі, який вивчається; уміння порівнювати біологічні об’єкти та системи організму; уміння робити логічні висновки та узагальнення; розвивати пам’ять, мислення, спостережливість, уяву.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до власного організму, до його функціональних та фізіологічних систем.

Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Форма уроку. Синтетична.
Місце уроку в навчальній темі. Поточний.

Методи і методичні прийоми:

1. Інформаційно- рецептивний:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань.
2. Репродуктивний.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
4.Релаксопедичний: психологічне розвантаження.

Міжпредметні зв ́язки: ботаніка, зоологія, історія, медицина.
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, муляжі, м\м дошка.
Основні поняття та терміни: система органів, нервова регуляція, гуморальна регуляція, фізіологічна система, функціональна система, імунна система.

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.

Перевірка знань тканин, органів та з’ясувати різницю між фізіологічними та функціональними системами організму людини за допомогою бліц-опитування.

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

Ми вже знаємо, що людський організм складається з безлічі компонентів – клітин, тканин, органів та фізіологічних систем. Поставити проблемне запитання:
- яким способом усі ці компоненти можуть діяти узгоджено?

ІІІ. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.

 

Гуморальна регуляція - це координація фізіологічних функцій організму людини через кров, лімфу, тканинну рідину.

 

Фактори гуморальної регуляції

· температура,

· рН середовища,

· білки,

· біологічно активні речовини (гормони),

· продукти обміну речовин,

гормони - біологічно активні речовини (БАР), що виробляються залозами внутрішньої секреції (ендокринними).

Залози внутрішньої секреції - залози, які не мають вивідних протоків і виділяють свої продукти – секрети в кров, що їх омиває.

(1.Гіпофіз.

2.Епіфіз (шишкоподібна залоза)

3.Тимус (вилочкова, загрудинна).

4.Щитовидна.

5.Наднирникові.)

Таблиця №1

Раніше в процесі еволюції виникла гуморальна регуляція

Нервова регуляція

Рефлекс – відповідна реакція організму на подразнення, що відбувається за участю нервової системи і під її контролем.

Рефлекси

 

умовні безумовні

 

Рефлекторна дуга – шлях, по якому проходить нервовий імпульс при здійсненні рефлексу

 


Рефлекторна дуга

· рецептор

· чутливий шлях(доцентрові , чутливі нейрони ,рецепторні, аферентні)

· ділянка ЦНС (вставні нейрони ,Інтернейрони ,асоціативні, кондукторні )

· руховий шлях(відцентрові, рухові нейрони, моторні, ефферетние)

· робочий орган

Вивчення схем будови нервових дуг ст..28 мал.31

 

Рецептори - чутливе закінчення нервової клітини , яке здатне трансформувати енергію зовнішнього впливу (роздратування) в нервовий імпульс.

 

Таблиця №2

Нервові клітини Напрямок передачі нервового імпульсу Особливості
Чутливі (рецепторні, аферентні ,доцентрові) від органу до центральної нервової системи скупчення тіл утворюють нервові вузли
Рухові (моторні, ефферетние, відцентрові, рухові) від центральної нервової системи до м'язів і внутрішніх органів дуже довгі відростки
Інтернейрони (асоціативні, кондукторні, вставні нейрони) пов'язують інші типи нейронів тіла і відростки не виходять за межі ЦНС

 

Види рецепторів

· фоторецептори - чутливі до світла (зорові відчуття);

· хеморецептори - чутливі до певних речовин (нюхові, смакові відчуття);

· аудіорецептори - чутливі до звукових коливань (слухові відчуття);

· механорецептори - чутливі до механічної взаємодії (відчуття дотику, болю, рівноваги);

· терморецептори- чутливі до температури (температурні відчуття).

Синапс – місце контакту нейронів між собою або органами, які вони іннервують.(на які вони передають імпульси)

 

Вивчення будови синапсу , принципу його роботи стор.27

 

 

Імунна регуляція


ІV. Осмислення об‘єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі.

Провести порівняльну характеристику нервової та гуморальної регуляцій.

V. Узагальнення та систематизація знань.

Гуморальна регуляція підпорядковується нервовій регуляції і становить разом з нею єдину систему нейрогуморальної регуляції функцій організму. Це відіграє важливу роль у підтримці відносної сталості складу та властивостей внутрішнього середовища організму – гомеостазу та пристосування його до змінних умов довкілля.
Таким чином, регуляція функцій не може здійснюватися за допомогою лише нервової чи гуморальної регуляції, тому що це єдиний комплекс – нейрогуморальна регуляція.

VІ. Підведення підсумків уроку.
VІІ. Надання та пояснення домашнього завдання

1) Опр.п.8

2)Тести 1-2 стор.28.Таблиця №1

Гуморальна регуляція Нервова регуляція
Здійснюється за допомогою гормонів Здійснюється за допомогою нервових імпульсів
В основі регуляції лежать рідкі середовища – кров , лімфа, тканинна рідина В основі лежать рефлекси
Здійснюється повільно Здійснюється швидко
Регуляція не має точної направленості Регуляція має точну направленість
Гормони, які надійшли в кров швидко розпадаються Нерви в організмі залишаються без змін

Раніше в процесі еволюції виникла гуморальна регуляція

Гуморальна регуляція Нервова регуляція
Здійснюється за допомогою гормонів Здійснюється за допомогою нервових імпульсів
В основі регуляції лежать рідкі середовища – кров , лімфа, тканинна рідина В основі лежать рефлекси
Здійснюється повільно Здійснюється швидко
Регуляція не має точної направленості Регуляція має точну направленість
Гормони, які надійшли в кров швидко розпадаються Нерви в організмі залишаються без змін

Раніше в процесі еволюції виникла гуморальна регуляція

Гуморальна регуляція Нервова регуляція
Здійснюється за допомогою гормонів Здійснюється за допомогою нервових імпульсів
В основі регуляції лежать рідкі середовища – кров , лімфа, тканинна рідина В основі лежать рефлекси
Здійснюється повільно Здійснюється швидко
Регуляція не має точної направленості Регуляція має точну направленість
Гормони, які надійшли в кров швидко розпадаються Нерви в організмі залишаються без змін

Раніше в процесі еволюції виникла гуморальна регуляція

Гуморальна регуляція Нервова регуляція
Здійснюється за допомогою гормонів Здійснюється за допомогою нервових імпульсів
В основі регуляції лежать рідки середовища – кров , лімфа, тканинна рідина В основі лежать рефлекси
Здійснюється повільно Здійснюється швидко
Регуляція не має точної направленості Регуляція має точну направленість
Гормони, які надійшли в кров швидко розпадаються Нерви в організмі залишаються без змін

Раніше в процесі еволюції виникла гуморальна регуляція

Нервові клітини Напрямок передачі нервового імпульсу Особливості
Чутливі (рецепторні, аферентні ,доцентрові) від органу до центральної нервової системи скупчення тіл утворюють нервові вузли
Рухові (моторні, ефферетні, відцентрові, рухові) від центральної нервової системи до м'язів і внутрішніх органів дуже довгі відростки
Інтернейрони (асоціативні, кондукторні, вставні нейрони) пов'язують інші типи нейронів тіла і відростки не виходять за межі ЦНС

 

Нервові клітини Напрямок передачі нервового імпульсу Особливості
Чутливі (рецепторні, аферентні ,доцентрові) від органу до центральної нервової системи скупчення тіл утворюють нервові вузли
Рухові (моторні, ефферетні, відцентрові, рухові) від центральної нервової системи до м'язів і внутрішніх органів дуже довгі відростки
Інтернейрони (асоціативні, кондукторні, вставні нейрони) пов'язують інші типи нейронів тіла і відростки не виходять за межі ЦНС
Нервові клітини Напрямок передачі нервового імпульсу Особливості
Чутливі (рецепторні, аферентні ,доцентрові) від органу до центральної нервової системи скупчення тіл утворюють нервові вузли
Рухові (моторні, ефферетні, відцентрові, рухові) від центральної нервової системи до м'язів і внутрішніх органів дуже довгі відростки
Інтернейрони (асоціативні, кондукторні, вставні нейрони) пов'язують інші типи нейронів тіла і відростки не виходять за межі ЦНС
Нервові клітини Напрямок передачі нервового імпульсу Особливості
Чутливі (рецепторні, аферентні ,доцентрові) від органу до центральної нервової системи скупчення тіл утворюють нервові вузли
Рухові (моторні, ефферетні, відцентрові, рухові) від центральної нервової системи до м'язів і внутрішніх органів дуже довгі відростки
Інтернейрони (асоціативні, кондукторні, вставні нейрони) пов'язують інші типи нейронів тіла і відростки не виходять за межі ЦНС
Нервові клітини Напрямок передачі нервового імпульсу Особливості
Чутливі (рецепторні, аферентні ,доцентрові) від органу до центральної нервової системи скупчення тіл утворюють нервові вузли
Рухові (моторні, ефферетні, відцентрові, рухові) від центральної нервової системи до м'язів і внутрішніх органів дуже довгі відростки
Інтернейрони (асоціативні, кондукторні, вставні нейрони) пов'язують інші типи нейронів тіла і відростки не виходять за межі ЦНС